Porselen Diş | Diş Hekimi | Hakan Durgun | Ankara

Porselen Diş

Porselen Diş Nedir?  Seramik kronlar, büyük oranda silikat içerikli porselen materyalinin sinterlenmesi ile elde edilen camsı bir üründür.Silikat esaslıdır. Silikat oksijen ile birleşerek seramik kombinasyonunu oluşturur Metal veya metal olmayan bir desteğe bağlanabilir.

Zirkonyum porselen kron Nedir?

Yapısı zirkonyum oksittir. Dayanıklı, işlenebilen, son derece estetik ve doku dostu bir materyaldir.

Porselen Kaplamanın kullanıldığı yerler?

  • Zirkonyum veya metal destekler üzerine porselen yapılması.
  • Lamine kaplama olarak.
  • Kron-köprü porselen kaplamalar.
  • İmplant üstü porselen kaplamalar.

Zirkonyum ve Metal Destekli Porselen Kaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Seramik kronlar, zirkonyum veya metal destekli olabilir. Öncelikle kaplama yapılacak dişler elmas frezler ile uygun şekilde küçültülür. Ağız ve dişlerin hassas ölçüsü alınır. Hazırlanan metal ya da zirkonyum destekler üzerine seramik kronlar işlenir.Hazırlanan porselen kronlar, kesik olan dişlere özel bir yapıştırıcı ile sabitlenir.

Lamine Kaplama Nedir ve Nasıl Yapılır?

Lamine kaplama, estetik amaçlı bir tedavi yöntemidir.Bu tedavi, diş eksikliği olmayan ve uygun koşullara sahip sağlıklı dişlere uygulanır. Lamine kaplama tedavisi için uygun olan hastanın dişlerinin ön yüzeyi kesilir. Ağız içi ölçüleri hassas şekilde alınır. Alınan ölçülere uygun porselen lamineler hazırlanır. Kişiye özel yapılan bu porselen lamineler dişlere sabitlenmeden önce provalar yapılır. Hastanın dişleri üzerinde tırtıklar oluşturulur. Bu hasarlı yüzey üzerine özel yapıştırıcı sürülür ve lamineler dişlere sabitlenir. Lamineler sadece dişlerin ön yüzleri için yapılır ve yaprak şeklindedir.

Lamine Kaplamalar Sararır mı?

Lamine kaplamalar, porselenden esaslıdır. Porselenin kendisi zaten beyaz bir materyaldir ;ancak İstenilen renge boyanabilir. Porselen lamine yapraklar ışığı geçirme özelliğine sahiptir. Uzun yıllar sararmaz. Fakat diş bakımına özen göstermek hem porselen kronun beyazlığının korunması hem de ağız sağlığı açısında önemlidir.

Porselen Kron Diş Nedir?

Kronlar, kesilen dişlerin tekrar işlev görmesi için kişiye özel hazırlanan kaplama dişlerdir. Kron kaplamalar farklı malzemelerden üretilebilir fakat en çok tercih edilen porselen kronlardır. Çünkü porselen kronlar doku dostudur ve görünüşü dişin mine dokusuna benzer yapıdadır.

Porselen Dişler Kullanışlı mıdır?

Porselen kaplamalar, kullanışlıdır. Çünkü kısa sürede sararmaz ve lekelenmezler. Doğal dişleri taklit ederek, çiğneme ve konuşma fonksiyonunu da sağlarlar.

Porselen Kaplamalar Düşer mi?

Porselen dişler, yukarıda kısaca tanımlandığı gibi çok farklı şekillerde yapılabilir. Bazen zirkonyum veya metal destekli bazen de lamine olarak uygulanırlar. Bu uygulamalar sağlam uygulamalardır ve kolayca düşmezler, kırılmazlar.Lakin lamine kaplamaların düşme riski daha fazladır. Bunun sebebi ise laminelerin sadece dişlerin ön yüzeyine yapılmasıdır.

Porselen Diş Fiyatları Nelerdir?

Porselen diş fiyatları, yapılacak olan uygulama ve tedavi yöntemine göre değişebilir. Çünkü porselen diş yapımında kullanılacak olan malzemeler, seans sayıları fiyatları etkiler. Bu nedenle porselen diş fiyatları, bu tedavinin gerçekleştirilebilmesi için gerekli olan ilk muayeneden sonra şekillenecektir. Detaylı bilgi edinmek isterseniz bize ulaşabilirsiniz.

Paylaş

  •  
  •  

Yorum Yaz