Diş Hekimi Hakan Durgun cevapladı: Diş beyazlatma tedavisi sağlıklı mı?

Diş Hekimi Hakan Durgun cevapladı: Diş beyazlatma tedavisi sağlıklı mı?

Dışarıdan gelen müdahaleler sonucu ya da genetik olarak dişlerinin koyu renkte olmasından yakınan hastalar diş beyazlatma tedavisini tercih ediyorlar. Peki diş beyazlatma sağlıklı mıdır? Nasıl yapılır? 

Yaşlanma süreci, kahve, çay, sigara, gibi gıdaların tüketimi, hamilelik ve bebeklik çağında kullanılan antibiyotikler, süt dişi iltihapları, tedavi amaçlı yapılmış olan dolgular; dişlerimizde istemediğimiz renklenmelere yol açabilmektedir.

Bazı durumlarda genetik olarak dişlerin koyu renkte olması da mümkündür. Diş hekimi tarafından yapılacak olan diş beyazlatma uygulaması ile kısa bir sürede beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş beyazlatma ile ilgili merak edilen tüm soruları Diş Hekimi Hakan Durgun cevapladı.

DİŞ BEYAZLATMA NASIL YAPILIR

Diş beyazlatma, peroksid içerikli jeller yardımıyla, diş minesinde oluşan renklenmeleri ağartmak için yapılan işlemdir. Beyazlatma işlemine başlamadan önce, detaylı diş taşı temizliği yapılır. Dişetleri koruyucu bir tabakayla kapatılır. Dişlerin üzerine beyazlatma sağlayacak jel sürülür. Yaklaşık 20 dakika beyaz ışık verilir. Yeterli beyazlatma sağlanamazsa işlem birkaç kez tekrarlanır.

Beyazlatma işleminin dişlere zararı var mı?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatmanın, dişlere hiçbir zararı yoktur.

Dişe zarar vermediğine dair çok sayıda araştırma mevcuttur. Bazı kişilerde beyazlatma tedavisi sonrası sıcak-soğuk hassasiyeti gelişebilir. Akılda bulundurulması gereken en önemli nokta; piyasada denetimsiz olarak satılan, içeriğinde dişlere zararlı maddeler olabilecek ürünlerin kullanılmaması gerektiğidir. Kontrolsüz kullanılan diş beyazlatma ürünleri, diş ve diş etlerinde yapısal bozukluklara neden olabilmektedir.

Kimlere uygulanabilir?

Yetişkin herkese uygulanabilir. Ancak 18 yaşından küçüklerde, kanser tedavisi gören hastalarda, ciddi dişeti problemi olanlarda, dişin yüzeyinde çatlak bulunan hastalarda, uygulanması sakıncalıdır. Hamilelik dönemindeki yapılması tavsiye edilmemektedir.

Tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Sigara, çay, kahve, kola, kırmızı şarap ve meyve suları gibi asitli ve renklendirici içeceklerden, tedavi boyunca kesinlikle uzak kalınmalıdır.

Beyazlık ne kadar kalıcıdır?

Beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan renk değişimlerinde kişi aynı diyete devam ederse, beyazlatma işleminden sonra geri dönüş beklenir. Bu durumda tekrar kısa süreli bir beyazlatma işlemi uygulanır. Beyazlatma işlemi yapıldıktan 2 yıl sonra diş renginin tekrar koyulaşması mümkündür. Bu durumda pekiştirme seansları yapılır.

Antibiyotik kullanımına bağlı renk değişikliklerinde beyazlık elde etmek daha zordur.

Paylaş

  •  
  •  

Yorum Yaz