Diş sıkma rahatsızlığından botoks ile kurtulun!

Diş sıkma rahatsızlığından botoks ile kurtulun!

Çok fazla önemsenmeyen diş rahatsızlıkları arasında yer alan diş sıkma hastalığı, tedavi edilmediği zaman çene ekleminin kitlenmesine, diş tahribatına ve yaşlı bir yüz görünümüne neden oluyor. Toplumun yarısından çoğunda görülen bu hastalık, botoks ile kolayca tedavi edilebiliyor.  Diş Hekimi Hakan Durgun, bu rahatsızlık için çözüm önerisini anlattı.  

Erişkin nüfusun, yarısına yakın kesiminde ve çocukların yüzde 15'inde Bruksizm (Diş sıkma hastalığı) alışkanlığı ile karşılaşılıyor.  Bu hastalığın ihmal edilmesi durumunda çene ekleminin kitlenmesi, çene ve boyun kaslarında ağrı, kulakta çınlama ve dişlerde tahribat oluşur. Ancak, Bruksizm'in en önemli sonuçlarından biri ise hastalarda yaşlı bir yüz ifadesinin oluşmasına neden olmasıdır.

BU SORUNDAN BOTOKSLA KURTULMAK MÜMKÜN
 
Estetik ve kozmetik cerrahide oldukça sık kullanılan ve kırışıklıkların giderilmesinde etkili sonuçlar veren botoks uygulamaları diş sıkma (Bruksizm) hastalığında da olumlu sonuçlar veriyor. Bruksizm hastalığının günlük yaşam stresinin bilinçaltına yönlenmesiyle ortaya çıkan ve kasların spazmına yol açarak uyku sırasında diş gıcırdatmayla kendini gösteren bir rahatsızlıktır.
 
EN ÖNEMLİ SEBEBİ STRES
 
Kişinin genellikle uyku sırasında diş sıktığından haberi yoktur. Diş gıcırdatmanın genellikle iki büyük sebebi vardır. Birincisi günlük yaşam stresi ikincisi ise alt üst çene ilişkilerindeki (kapanış) uyum bozukluklarıdır. Erişkinlerin yarısına yakın kesiminde ve çocukların yüzde15’inde bruksizm vakasıyla karşılaşılabiliyor. Diş sıkma sonucunda, çene ekleminden ses gelmeye başlıyor. Hatta çene ekleminin kilitlenmesi sorunu da yaşanabiliyor. Daha sonraki süreçte kişi, ağzını açmakta güçlük çekebiliyor.”
 
YAŞLI BİR YÜZ GÖRÜNTÜSÜ OLUŞTURUYOR
 
“İlerleyen dönemlerde dişlerde aşınmaya bağlı olarak dikey çene boyutu düşüyor. Bu nedenle de yaşlı bir yüz görüntüsü ortaya çıkıyor. Diş sıkma hastalığı nedeniyle dişlerde önce çatlaklar ve daha sonra da kırılmalar oluşuyor. Dişi destekleyen dokulara aşırı kuvvet gelmesi nedeniyle de çene kemiğinde erime, dişlerde sallanma ve düşmeler oluşuyor.”
 
BOTOKSLA KOLAYCA TEDAVİ EDİLİYOR
 
Diş hekimi tarafından alt ve üst dişlerin birbiriyle temasını kesen silikondan yapılmış ve kişiye pek rahatsızlık vermeyen gece plağı yapılabildiği gibi botoks uygulaması da tedavide başarılı sonuçlar veriyor. Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirleri geçici olarak bloke edip kasların kasılmasını engelliyor. Botoks kas dokusuna zarar vermiyor. Sadece kasın kasılması için gerekli olan ve sinirden gelen sinyalin o bölgedeki kasa ulaşmasını önlüyor. Sonuç olarak diş gıcırdatmanın çevre dokulara, baş ve boyun kaslarına verdiği zarar önlenmiş olur. Çiğneme ve normal hayatınızı olumsuz etkileyecek bir durum oluşmaz. Botoks uygulamasının etkisi geçidir. Bu özelliğinden dolayı botoks tedavisi 4-6 ayda bir tekrarlanır.”

Paylaş

  •  
  •  

Yorum Yaz