Kanal Tedavisi | Diş Hekimi | Hakan Durgun | Ankara

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi Nedir? Kanal tedavisi, çürük veya travma(çarpma, kaza vs.) nedeni ile dişin canlı kısmı olan pulpanın, zarar gördüğü durumlarda uygulanan bir tedavi yöntemidir. Hekim, yaptığı kanal tedavisi ile dişin pulpasını ve kök kanallarını temizleyerek, iltihap nedeniyle pulpada oluşan basıncı boşaltıp, ağrının geçmesini sağlar. Bu tedavi çekimden önce dişe verilen son bir şans olarak algılanabilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Lokal anestezi altında dişin çürükleri temizlenir. Dişin canlı kısmı olan pulpaya ulaşıldığında pulpa odasındaki ve köklerin içindeki canlı dokular özel ultrasonik cihazlarla temizlenir. İki seans pansuman yapılması gerekebilir. Pansumanlarda dişin kanalları yıkanır ve ilaçlı pamuklar yerleştirilir. Bu süreçte geçici dolgu ile diş kapatılır. Kök kanallarının bakterilerden temizlendiğine hekim kanaat getirdiği zaman kanalların içi özel bir patla doldurulur.

El aletleri ile yapıldığında çok uzun süren bu tedaviler artık ultrasonik cihazlarla daha kısa sürede bitirilebilmektedir. Otomatik kanal tedavi cihazı ile önce diş kökünün uzunluğu hesaplanır. Ardından buna göre kanallar genişletilir ve ultrasonik temizlik işlemi yapılır. Ultrasonik kanal cihazı sayesinde tedavide oluşabilecek olumsuzlukları en aza indirgemek ve süreyi kısaltmak mümkündür.

Kanal tedavileri genellikle iki seansta tamamlanır.

Endodonti Tedavisi Acı Verir mi?

Ağrıyı engellemek için uygun dozda lokal anestezi enjeksiyonu yapılır. Bu şekilde dişler ve diş dokuları uyuşturulur.

Kanal tedavisi, uygulama içeriği sebebi ile her zaman çekinilen ve sorunun ertelenmesine neden olan bir tedavidir. Fakat uygun lokal anestezi yöntemi kullanıldığı zaman çekinilecek bir tedavi değildir.

Kanal Tedavisinden Sonra Acı – Ağrı Problemi Yaşanır mı?

Tedaviden sonra dişlerin üzerine baskı geldiği durumlarda ve çiğneme esnasında 7-10 gün ağrı hissedilebilir. Zamanla bu ağrı yok olur.

Kanal Tedavisinden Sonra Estetik Diş Operasyonları Yapılabilir mi?

Elbette. Kanal tedavisi başarılı ise daha sonra estetik operasyonlar da uygulanabilir.

Kanal Tedavisinde Yaş Sınırlaması Var mıdır?

Kanal tedavisi için alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Çünkü kanal tedavisi bir iltihap ve çürük ilerlemesi problemidir.

Kanal Tedavisine Neden Olan Problemler Önlenebilir mi?

Kanal tedavisine sebep olan problemler genellikle diş çürükleridir. Önlem alınmayan ve tedavi edilmeyen çürüklerin ilerlemesi sonucu bakteriler dişin dentin ve pulpasına ulaşır. Diş aşınır ve hassasiyet oluşur. Eğer bu olumsuzluklar önlem alınarak engellenirse, kanal tedavisine ihtiyaç kalmaz. Kısacası, çürük oluşumu yaşanmaması için önlem alınmalı ve eğer önlemlere rağmen çürük problemi yaşanıyorsa geç kalınmadan doktora başvurulmalıdır.

Çürükler Neden Oluşur?

Kanal tedavisine zemin hazırlayan diş çürükleri için, ilk diş çıkarma döneminden itibaren iyi bir ağız bakımı ve düzenli ağız muayenesi yapılarak önlem alınabilir. Çürük sebebi;

 • Aşırı şekerli gıdalar tüketmek.
 • Asitli içecekler tüketmek.
 • Tütün ve alkol ürünlerinin fazla tüketimi.
 • Dişlerin doğru şekilde fırçalanmaması ve ağız bakımının yetersiz oluşu.
 • Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar.
 • Hamilelik ve Hormonal değişimler olabilir.

Bu Problemlere Önlem Alınabilir mi?

Elbette. Çürükler ve ilerde yaşanabilecek kanal problemleri için alınacak basit önlemler vardır. Bu önlemler;

 • Dişleri düzenli fırçalamak.
 • Doğru diş fırçası ve ağız bakım ürünlerinin(dişi ipi, diş arası fırçası, gargaralar v.s.) seçimi.
 • Aşırı şekerli gıdalar tüketmemek.
 • Periyodik olarak yılda en az 1 kez diş muayenesi olmaktır.

Kanal Tedavisi Olan Diş Yeniden Çürük Problemi Yaşar mı?

Bu tedavi sonunda diş canlılığını yitirdiği için, tedavi edilen dişin kırılganlığı artar. Dişin kırılmasını engellemek için genellikle kanal tedavisi uygulanan dişe kaplama yapmak gerekebilir.

Kanal Tedavisinden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Endodonti tedavisinden sonra, dikkat etmeniz gereken konular doktorunuz tarafından detaylı şekilde anlatılacaktır fakat bazı kurallar her kanal tedavisi için geçerlidir. Bu kurallar;

 • Kanal tedavisinden sonraki 2 saat bir şey yememelidir. Ayrıca bir kaç gün sert gıda tüketilmemesi gerekebilir.

Kanal Tedavisinden Sonra Diş Hassasiyeti Yaşanır mı?

Kanal tedavisi sonrasında dişlerde hassasiyet söz konusu olabilir. Bu hassasiyet sadece kanal tedavisi gören dişlerde değil, ağız içindeki tüm dişlerde söz konusu olabilir. Bu şikayetler iyileşme süreci sonunda geçecektir. Hassasiyeti uzun süren dişler için doktorunuza yeniden başvurabilirsiniz.

Kanal Tedavisi Fiyatları Nelerdir?

Kanal tedavisi fiyatları için doktor muayenesi önemlidir. Çünkü kanal tedavisi olacak dişlerin sayısı, dişlerdeki problemler, kullanılacak olan dolgu ve sarf malzemeler fiyatları netleştirecek olan unsurlardır. Kanal tedavisi fiyatları hakkında bilgi sahibi olmak için randevu alarak muayene olabilirsiniz.

Paylaş

 •  
 •  

Yorum Yaz